Kad baltagūžiai kopūstai – labai naudinga daržovė, žino visi. Vitamino C kiekiu jie nusileidžia nebent citrinai. Juose daug B grupės vitaminų, kurie palankiai veikia nervų ir imuninę sistemas, dalyvauja metabolizmo procesuose, padėdami išlaikyti sveiką odą ir raumenų tonusą, skatina ląstelių augimą ir dalinimąsi.. Baltagūžiuose yra nemažai vitamino B5 (pantoteno rūgštis, vitaminas PP). Tai antioksidantas, dalyvaujantis baltymų, angliavandenių, ir riebalų skaidyme. Pantoteno rūgštis svarbi augimui, dauginimuisi, dalyvauja hemoglobino ir hormonų sintezėje, mažina „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje, dalyvauja organizmo detoksikacijoje, skatina žaizdų gijimą. Palyginti su kitomis kopūsto rūšimis, gūžiniame kopūste labai daug natrio ir geležies, jis turi mažiausiai kalorijų (100 g - 27 kcal). Gūžinis kopūstas stabdo riebalų kaupimąsi organizme – jeigu jūs norite atsikratyti antsvorio, pradėkite pietus nuo didelio kopūsto lapo. Kopūstų sultys gerina virškinimą, mažina pykinimą, rėmenį, vidurių užkietėjimą. Tam pakanka išgerti po ½ stiklinės šiltų sulčių 2-3 kartus per dieną. Raugintų kopūstų sultys turi daug pieno rūgšties. Jos labai naudingos sergant cukriniu diabetu. Mėsmale maltų kopūstų ir kiaušinio baltymo mišinys - nebloga priemonė nudegimams ir pūlingoms žaizdoms gydyti. Kvėpavimo takų uždegimams gydyti tinka kopūstų nuoviras su medumi. (Šaltinis).
Morkose yra daugiausia karotino – medžiagos, kuri organizme pavirsta vitaminu A, labai svarbiu žmogaus sveikatai. Čia yra ir vitaminų: C, B, B2, B6, PP, E, K. Morkose yra nemažai ir mineralinių, medžiagų: kalio, natrio, kalcio, fosforo, magnio, jodo ir organizmui reikalingos geležies.
Morkos naudingos sergant akių uždegimu, spartina epitelizaciją, aktyvina oksidacijos procesą. Stiprina visą žmogaus organizmą, didina atsparumą infekcijoms, saugo nuo mažakraujystės. Liaudies medicinoje morkų antpilas vartojamas fiziškai ir protiškai išsekus arba sergant inkstų ligomis.Morkų sultys rekomenduotinos nervams stiprinti, inkstų opaligei- gydyti. Jas reikia gerti kasdien keletą mėnesių. Šviežiai sutarkuotų morkų košelė gerai gydo pūliuojančias žaizdas ir opas, nudegimus ir nušalimus. Jeigu norite sustiprinti dantenas, graužkite žalias morkas. Kad organizmas pasisavintų daugiau karotino iš morkų, sumaišykite jas su sviestu arba grietine. (Šaltinis).
Morkų ir kopūstų turbūt rastume kiekvieno lietuvio namuose, tačiau ne kiekvienas žino kokios šios daržovės yra naudingos. Mano namuose jos labai mėgstamos. Jas naudojame labai daug kur: sriuboms, troškiniams, užkepėlėms, salotoms ir t. t. Tikriausiai dauguma jūsų žino kokį nors kopūstų salotų receptą, tačiau noriu pasidalint ir savuoju.
Reikės:
500 g baltagūžio kopūsto
300 g morkų
40 g (2 v. š.) alyvuogių aliejaus
Prieskonių: po žiupsnį druskos, kvapniųjų maltų pipirų ir citrinos rūgštelės (arba citrinos sulčių)
Gaminimas:
Kopūstą labai smulkiai supjaustome peiliu arba sutarkuojame su burokine tarka. Morkas nulupame ir sutarkuojame su smulkesne (bet nesmulkiausia) burokinės tarkos dalimi arba, jei tokios tarkos neturite, galima morkas sutarkuoti su burokine tarka ir paskui su peiliu jas pasmulkinti. Daržoves sudėti į indą, išmaišyti. Įberti prieskonius pagal skonį ir viską apšlakstyti alyvuogių aliejumi. Gerai išmaišyti. Į salotas galima įdėti sugrūstų arba sumaltų kmynų, kurie mažina pilvo pūtimą.
Puikus rudeninis garnyras prie kitų patiekalų arba užkandžiui su rieke skrudintos duonos.
Skanaus!
Pastaba: 100 g salotų turi 71.70 kcal, 6.41 g angliavandenių, 1.21 g baltymų, 4.80 g riebalų.
1 komentarai (-ų):
Pačios skaniausios konservuotos salotos. Prie mėsos patiekalų idealiai tinka, mums niekada neatsibosta šios salotos.
Rašyti komentarą